Óriási pofont kaptak Tuskék, a jobboldal megnyerheti a lengyel elnökválasztást

Messze a magyarbarátok emberének van több tartaléka.

A varsói főpolgármesteren csattanhat az emberek elégedetlensége, írja a Politico.
Lengyelország június 1-jén sorsdöntő választás elé néz: kiderül, ki lesz az ország új elnöke – és hogy merre fordul az ország jövője. Az első forduló meglepetéseket hozott: a centrista varsói polgármester, Rafał Trzaskowski csak hajszálnyival előzte meg Karol Nawrockit, akit a jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) párt támogat – írja a Politico.
Bár Trzaskowski 31,4 százalékot szerzett, sokkal gyengébben szerepelt, mint azt a baloldali-liberális tábor várta.
Elemzők szerint most nehéz helyzetben van: 11 napja maradt, hogy újra mozgósítsa a kiábrándult baloldali szavazókat, akik vagy otthon maradtak, vagy más jelöltekre szavaztak.
Tovább nehezíti dolgát, hogy szorosan kötődik Donald Tusk miniszterelnökhöz, akinek kormánya az utóbbi hónapokban látványosan nem tudta teljesíteni a kampányígéreteit.
A társadalmi elégedetlenség érezhető: nem történt előrelépés sem az abortusztörvény enyhítésében, sem az előző kormány elszámoltatásában.
Ezt is ajánljuk a témában
Messze a magyarbarátok emberének van több tartaléka.
Karol Nawrocki 29,5 százalékkal másodikként jutott tovább, és sokkal nagyobb mozgósítható szavazóbázisra számíthat, mint ellenfele. Az első fordulóban a jobboldali és nemzeti jelöltek együtt 54 százalékot szereztek – ez Nawrocki számára hatalmas tartalékot jelenthet.
A PiS által támogatott jelölt már a választás éjszakáján megszólította a harmadik helyezett libertárius Sławomir Mentzen táborát, amely 14,8 százalékkal komoly erőt képvisel. „Ez Lengyelország megmentésének ideje” – üzente nekik Nawrocki, hangsúlyozva a közös értékeket: szuverenitás, gazdasági erő, biztonság.
Mentzen azonban nem állt be nyíltan Nawrocki mögé, és szavazóinak többsége – fiatal, városi, vállalkozó szellemű emberek – nem feltétlenül támogatják sem a régi PiS-t, sem a jelenlegi kormányt.
Ugyanakkor közös bennük a hagyományos értékrend és az EU-bürokráciával szembeni szkepszis.
Mentzen azt mondta: „A választóink maguk döntenek. De segíteni fogok nekik a választásban”. Ez akár burkolt támogatásnak is vehető Nawrocki felé.
Trzaskowski reménykedhet a baloldali támogatásban, de Magdalena Biejat (4,2%) és más kis jelöltek szavazói nem mutatnak lelkesedést iránta. Sokan közülük már most jelezték: inkább otthon maradnak, minthogy a „kisebbik rosszra” szavazzanak.
A volt elnök, Aleksander Kwaśniewski is óvatosságra intette a Trzaskowskit támogatók táborát: „Nincs semmi garancia arra, hogy a demokratikus oldal nyerni fog.”
A választás nem csak belpolitikai kérdés.
Trzaskowski az EU-párti, brüsszeli irányt képviseli, míg Nawrocki azt szeretné, ha az unió visszatérne a nemzetállamok együttműködéséhez, és nem diktálna bele a tagállamok életébe.
Mindkét jelölt támogatja Ukrajnát Oroszországgal szemben, de Mentzen – aki fontos tényező marad – már azt is kijelentette: ha rajta múlik,
Ukrajna nem kap NATO-védelmet, katonát és segélyt Lengyelországtól”.
Trzaskowski, bár „papíron” még mindig esélyes, már most vesztésre állhat – legalábbis ha Nawrocki sikeresen egyesíti a jobboldali tábor szavazóit. A következő napok kampánya döntő lehet.
A kérdés most az: elmennek-e elegen szavazni június 1-jén, hogy Lengyelország visszakapja erejét, önállóságát – és az emberek hitét a nemzeti sorsában?
Ezt is ajánljuk a témában
Némi meglepetésre rendkívül szoros eredmény született a lengyel elnökválasztáson. A korábban esélytelennek tartott jobboldali jelölt akár meg is nyerheti a második fordulót.
Nyitókép: Jaap Arriens / AFP